DEKORATİF SAKSI

DEKORATİF SAKSI


Dekorasyon, kısa tanımıyla yaşam alanlarının kullanım amaçlarına uygun bir şekilde işlevsel, estetik ve sanatsal bir şekilde düzenlenmesidir. Mobilya’dan aydınlatmaya, yer döşemesinden duvar kağıdına kadar bir çok ögeyi bünyesinde barındıran dekorasyon algısı insanoğlu var olduğundan günümüze kadar her dönemde kendine özgü anlayışları yaratmıştır. Tasarım ve estetik anlayışıyla şekillenen bu sanat renklerin ve şekillerin bütünlüğünü sağlamak adına yüzyıllardır gelişime ve yeniliğe en açık alanların da başında gelmektedir.

Peki dekorasyon anlayışlarında, yaşam alanlarının renklendirilmesi adına doğanın bize sunduğu güzellikler neden hep göz ardı edilir. Neden yeşilin o muhteşem dokusu tasarılarımızda gerektiği gibi dikkate alınmaz. Yaşam alanlarının en önemli noktası, insanın rahatlığı ve huzurunu sağlamak ise bu anlayış neden hala olumlu bir gelişim göstermez.

Yapılan bir çok araştırma da Avrupa toplumlarının bitki ve yeşile bakış açısının dünya genelinde önemli bir yer tuttuğu tespit edilmiştir. Yüzyıllardan günümüze kadar ulaşan bakımlı bahçeleri, yılın her döneminde özen gösterilen çiçek ve bitki kültürleri ile Avrupa insanı gerçekten bu anlayışı ile alkışı hak etmektedir. Avrupa ülkelerinde bir yere seyahat ederken çevrenizdeki yeşil dokunun varlığı sizi seyahatiniz boyunca hiç yalnız bırakmaz. Doğanın insana sunduğu güzelliklerin olumlu etkilerini göz ardı etmek inanın gerçekten çok zordur.

Bu kapsamda yeşil renk, dünya üzerinde en fazla bulunan renklerden biri olup, uyumun ve beraberliğin rengidir. Yeşilin sakinleştirici etkisi doğa tutkunu insanlar tarafından çok iyi bilinir. İnsana güven ve huzur hissini en iyi yeşil rengin bütün tonlarını bünyesinde barındıran doğa vermektedir.

Yaşam alanlarının insan hayatına renk katması, doğaya bakış açısıyla doğru orantılı olarak değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda tasarım anlayışıyla bir bütünlük sağlayabilecek dekoratif saksıların yaşam alanlarında hak ettiği yeri alması çok önemlidir.

Dekoratif saksılar mimari projelerde sonradan eklenen bir öge olması yerine mimari tasarımı; çizgileriyle ,renkleriyle ve doğanın güzelliğini yaşam alanlarına ulaştıracak bitki ve çiçek tasarımlarıyla bir bütün olarak sunabilecek imkanı bize sunmaktadır. Akıllı saksı gibi kendi kendini sulayan saksı sistemleri ile gelişim gösteren bu alan mekanların kişiye özel stillerini kolaylıkla belirginleştirmekte ve tasarımı geliştirme konusunda yaşam alanına bir çok imkan sağlayabilmektedir.

Küçük dokunuşlar ile mekanlarda sıcaklığı yakalamak hiç de zor olmayacaktır. Doğa’nın tüm renkleri sizinle olsun….

Dekoratif Saksı - Garden Design © 2017
 

To Top