Akıllı Saksı
Akıllı Saksı

Akıllı Saksı

AKILLI SAKSI


İş ve yaşam alanlarında bulunan bitkilerin bakımı ve sulama periyodları istenildiği gibi ayarlanamadığından çoğu zaman bitkilerimizin kötü şartlarda olduğunu veya saksı toprağının çürüyüp küflendiğini tespit etmekteyiz. Modern saksılarımız da bulunan akıllı saksı sistemiyle artık bu sorun ile karşılaşmıyoruz. Bu sayede bitkilerin sağlıklı gelişimine de önemli bir katkılar sağlamış oluyoruz.
Akıllı saksı, içerisinde bulunan su haznesi ve genişletilmiş kil ile sulama işlemini düzenli olarak yapan sisteme verilen isimdir.
Bitkilerin canlı kalması için gerekli su, saksı içerisinde bulunan hazneden karşılanır ve bununla birlikte düzenli bir sistem halinde sulanan bitkiler daha sağlıklı bir gelişim gösterir.
Akıllı saksı dört bölümden oluşur.

Su Haznesi:

Saksının içinde bulunan bir bölümdür , su burada depolanır. Saksının altında delik yoktur bununla birlikte saksı altına tabak kullanmaya da gerek kalmaz.

Genişletilmiş Kil:

Toz kilin 1200 derece pişirilmesiyle kütle haline gelen kile ‘’Genişletilmiş Kil’’ denilir. Akıllı saksı sistemlerindeki en önemli özelliği su ile bitki toprağı arasında bir tampon bölge oluşturarak sudan aldığı nemi toprağa düzenli olarak iletmesidir. Suyla toprağın temasını kestiği için toprak çürümez, küflenmez ve bakteri oluşumunu düzenli bir şekilde engeller.
Bitki köklerinin suyla teması kolay hale gelir ve gelişen kökler toprak içindeki ortama göre daha iyi besin alabilirler.
Genişletilmiş kilin diğer önemli bir özelliği de sudaki fazla tuzu bünyesine hapseder bu sayede tuzun zararlı etkilerine karşı bitkiyi korur. Torf gibi düzenli değiştirmeye gerek olmayan kil, akıllı saksı sistemleri için hayati önemi vardır.

Toprak:

Bitki toprağı kil tabakasının üzerine serilir ve dikim işlemi yapılır.

Su Sayacı:

Haznenin suyla doldurulması ile birlikte akıllı saksı sistemi düzenli sulama işlemine başlar. Su sayacı sayesinde de hazne içindeki su miktarı kontrol edilir. İçerisindeki kırmızı uyarı çubuğu en tepede olduğu zaman haznenin tam dolu olduğu anlaşılır. Su miktarı azaldıkça bu çubuk aşağıya doğru iner.

Garden Design ürünlerinin hepsinde akıllı saksı sistemi mevcuttur.

Akıllı Saksı - Garden Design © 20172018 © Tüm hakları saklıdır. | GARDEN DESIGN
web tasarım ve uygulama : Onbiza