Havayı temizleyen bitkiler
Havayı temizleyen bitkiler

Havayı temizleyen bitkiler

Kapalı alanların çoğunda havanın, dışarıdaki havadan beş misli daha kirli olduğunu biliyor muydunuz?

Kapalı mekanlarda sıklıkla kullanılan bir çok malzemenin zehirli kimyasallar yaydığını söylesek!

Özellikle ofislerde saatlerini geçiren çalışanların yoğunlukla yaşadığı baş ağrısı, halsizlik, göğüs ağrısı, çarpıntı, yorgunluk gibi rahatsızlıklar her an soluduğumuz bu zararlı kimyasallardan kaynaklanıyor olabilir mi?

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar gösteriyor ki günlük hayatımızda kullandığımız bir çok madde iç mekanlarda soluduğumuz havayı olumsuz yönde etkiliyor.

Özellikle ofislerde kullanılan sıkıştırılmış ağaçtan yapılan ofis mobilyalarından tutunda kullandığımız kağıt peçetelere, yer ve duvar döşemelerine, ofis hayatının vazgeçilmezleri olan kağıtlar, yazıcılar ve bilgisayarlara kadar bir çok malzeme solduğumuz havaya zehirli kimyasallar yayıyor. Sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen, yaşam alanlarında fark etmeden buharlaşmasından zarar gördüğümüz bu kimyasal maddeler; Benzen, Formaldehit, Trikloroetilen, Klisen, Amonyak ve Karbonmonoksit gazı gibi toksinler.

Peki iç mekan hava kalitesini nasıl yükseltebiliriz?
NASA’nın iki yıl süren araştırması, evlerimizde ve ofislerimizde yetiştirdiğimiz bazı bitkilerin havadaki en zararlı toksinleri yirmi dört saat içinde yüzde 87 oranında azalttığını gösteriyor. Doğal bir hava temizleme filtresi görevini gören bitkilerin iç mekanlarda dekorasyondan daha önemli bir görevi olduğunu vurguluyor.

Bu yazımızın amacı mimarlarımızın mekanları tasarlarken bitkilerin sağlığımız için ne kadar önemli olduğunun önemiyle tasarımlarını gözden geçirmeleri.

Bu süreçten en çok zarar gören kişilerde şüphesiz kapalı bürolarda bilgisayar başında saatlerini geçiren ofis çalışanlarımızdır. Şirket yöneticilerimizin de bu konuya daha fazla önem göstermesi çok önemlidir.

Bu sebepledir ki gelişmiş ülkelerde Green Office projeleri sadece aydınlatma ve enerji optimizasyonları ile yapılmaz, yaşam alanlarında kullanılan bitki yoğunluğu sayesinde oksijeni bol, hava kalitesi yüksek mekanlar tasarlamanın sağlıklı nesiller için ne kadar önemli olduğu bilinciyle başlar.

Garden Design © 2018


2018 © Tüm hakları saklıdır. | GARDEN DESIGN
web tasarım ve uygulama : Onbiza